+420 377 225 902 v.pilna@email.cz

Komplexní kožní péče

průřez kůží. kožní lékař, PlzeňKůže je velmi důležitý orgán, který má pro život mnoho důležitých funkcí. Mezi nejvýznamnější patří ochrana proti nepříznivým vlivům okolního prostředí. Kožní onemocnění může postihnout kteroukoliv část těla a většinou začíná podrážděním kůže, které se může stupňovat až ke stavům, které vyžadují i dlouhodobé léčení. Ovoce, zelenina, dodržování pitného režimu a rozumné užívání osvědčených vitamínových a kosmetických doplňků může některé potíže pozitivně ovlivnit. Určité kožní problémy vznikají v důsledku poruch vylučovacích orgánů, jako jsou například střeva a ledviny. Mezi nejčastější onemocnění kůže patří ekzém, akné, lupus a psoriáza. Jiným onemocněním je zase výskyt bradavic, opar, sluneční popáleniny, kuří oka a nakažlivé nemoci jako je třeba svrab.  Příčinou onemocnění kůže může být i strava, která obsahuje velké množství cukru a tuku, které jsou pro kůži velkou zátěží, stejně jako kouření a UV paprsky. Suchá kůže může být podmíněna geneticky, ale její stav se zhoršuje i špatnou výživou a působením teploty ovzduší (mráz nebo horké letní počasí). Neblahé působení na kůže mají také léky. Ekzémy, různé vyrážky, nevhodná kosmetika mohou kromě onemocnění kůže vyvolávat i stres. Stejně tak špatné vylučování toxinů z organismu při onemocnění jater nebo ledvin může být příčinou vyrážky. Kuří oka nebo mozoly vznikají působením tlaku kůže, například u nevhodné nebo špatně padnoucí obuvi. I pobyt na slunci bez dostatečné ochrany může způsobit nenapravitelné škody na kůži, které mohou vést i k rakovině kůže. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, kolik slunečního záření denně na jejich pokožku působí. Proto zvláště v letních měsících, by jste o svoji pleť měli obzvláště pečovat.

Léčba atopického ekzému:

Toto kožní onemocnění je chronické a velmi často se objevuje již v kojeneckém a dětském věku, ekzém trápí i velkou část dospělé populace. Většina projevů mizí do 20 roku věku, ale u některých pacientů ekzém přetrvává i v dospělosti. ekzém na ruce. kožní lékař, PlzeňVyskytuje se především v podkolenních a loketních jamkách, na krku, zápěstí, na hřbetě rukou a na nártech dolních končetin. Postižené místo velmi svědí, kůže je drsná, objevují se i praskliny na pokožce. U dospělých osob je tento ekzém lokalizován a vyskytuje se především na ohraničených místech těla, například jen na rukou nebo na obličeji. Projevy tohoto onemocnění jsou individuální, mohou to být světlejší skvrny, suché a popraskané rty, za což mohou pravděpodobně odchylky v kožní a nervové tkáni, kdy se vytváří méně kožních tuků, hůře se váže voda a kožní membrána je prostupná alergenům, mikrobům i infekci. Nervy v kožní tkáni jsou citlivější a reagují více na dráždění a svědění kůže.

Ač přesná příčina této choroby není známá, předpokládá se, že na jejím vzniku se podílí více činitelů. Může to být rodinná predispozice, porucha bariérové funkce kůže, ale i psychická zátěž nebo stres. Tomuto onemocnění nepřidají ani různé dráždivé přípravky v podobě mycích a čistících přípravků, různé desinfekční prostředky, ale i mýdla. Mezi velké viníky, kteří se podílejí na tomto onemocnění určitě patří alergeny pocházející z roztočů, prachové a pylové částice, mohou to být ale i potraviny.

Základem pro léčbu jsou farmaceutické přípravky v podobě mastí, olejů a krémů, které pokožku promašťují, zvláční, upraví pH a zlepší i ochrannou funkci kůže. Při léčbě se uplatňují i preparáty obsahující kortikosteroidy ve formě mastí. Ke zmírnění svědění se používají antihistaminika. Důležité při tomto onemocnění je, pravidelně navštěvovat naši ordinaci, aby se onemocnění zmírnilo a nerozšiřovalo se a aby co nejméně ovlivňovalo kvalitu vašeho života, protože nejen samotná léčba, ale i psychologická podpora je podpůrným opatřením.

Chemický peeling

Je velmi účinná metoda, která se používá pro zmírnění stárnutí pleti, její vyhlazení a vypnutí. Tato metoda je založena na aplikaci účinné látky na pleť, kdy dochází k odloučení povrchních i hlubších vrstev kůže K léčebnému zákroku se používají ovocné kyseliny glykolové, které se aplikují na léčenou plochu, látka se nechá působit po dobu několika minut. Poté následuje ošetření pleti speciálním krémem a pleť se začíná znovu obnovovat. V době hojení se odloučené buňky nahrazují jinými. Po zhojení má pleť viditelně obnovenou strukturu, vrásky se vyhladí a pleť je vyrovnaná, jemnější a hydratovaná. Odstraní se i různé projevy pigmentace a akné. K dosažení optimálního efektu je třeba absolvovat několik sezení a to podle typu pleti a stavu postižení. Chemický peeling je vhodný pro pacienty, kteří trpí projevy akné, kteří mají ucpané póry. Do jisté míry dovede odstranit i menší povrchové jizvičky. Výhodou je, že se jedná o jednoduchou aplikaci, která má poměrně rychlý nástup účinku a nízké riziko  komplikací.

Odstranění a léčba bradavic

Odstranění bradavic provádíme přístrojem, který se nazývá elektrokauter, který umožňuje teplem a působením vysokofrekvenčního proudu zničit a odstranit bradavice a různé stopkaté útvary. Bradavice se nejčastěji vyskytují na chodidlech, na dlaních, ale i na ostatních částech těla. Pozvolna se zvětšují a některé bývají velmi bolestivé. Bradavice je vlastně přerůstající kožní buňka, která kromě bolesti vadí téměř každému  především z kosmetického hlediska a zvláště tehdy, pokud jsou na viditelném místě a když se zvětšují. Bradavicím lze předcházet, v případě, že se pohybujete v společných prostorách jako jsou šatny či sprchy u bazénu nebo v posilovně. Zde se vyplatí nosit lehké nazouvací pantofle, které zabrání kontaktu chodidla s podlahou. Dostatečnou imunitou je i dostatek vitamínů a zdravá, vyvážená strava. Pokud se bradavice přece jen vyskytnou, odstraníme vám je lokální léčbou.

Léčba akné

Akné patří mezi nejčastější kožní choroby s nepříjemnými fyzickými projevy, které mnohdy přivodí i psychické potíže. Akné se objevuje především na kůži, na obličeji, ramenou, hrudi a na zádech. Akné obvykle propuká v období puberty, především u chlapců, kvůli nadměrné produkci mužských hormonů. Jiným faktorem, který je s akné spojen, je jednak dědičnost, menstruační cyklus, stres, používání anabolických steroidů, ale i nekvalitní klinicky neověřené kosmetické přípravky. Na vznik akné má samozřejmě vliv i intenzivní slunění a kouření. V žádném případě není vhodné se pupínků zbavovat vymačkáváním, rozhodně to není způsob jak se akné zbavit, naopak může dojít ke zjizvení pokožky. V naší ordinaci vám poradíme jak se akné zbavit šetrnějším způsobem. Navrhneme vám vhodný léčebný postup, využít můžete i ošetření laserem.

Kožní onemocnění lupus

Toto onemocnění je problém odhalit, ale i léčit, jeho příznaky se vlastně jen potlačují a mírní. Ale i s touto kožní chorobou naši pacienti vedou zcela normální život. Při tomto onemocnění buňky imunitního systému útočí na vlastní buňky, způsobují zánět a poškozují tkáně. Nemoc může postihovat nejen kůži, ale i klouby, srdce a ledviny. Hlavními příznaky, kterými se tato choroba projevuje, jsou bolesti kloubů, nejčastěji jde o zápěstí, prsty a kolena. Klouby otékají a jsou zarudlé, dále je to motýlkovitá vyrážka na obličeji, postiženy jsou především tváře a nos, kůže je citlivá a olupuje se. Mnoha pacientům vypadávají vlasy, mají lámavé nehty, postihuje je únava a zvýšená teplota. Někdy je únava tak velká, že omezuje i běžné denní aktivity. Průběh tohoto onemocnění je u každého pacienta individuální a u každého lupusu probíhá jinak. Neexistuje řešení, které by stanovilo jednoznačnou diagnózu, ale provádí se vyšetření na různé protilátky a hodnoty z krve. Léky, které jsou pacientům předepisovány zmírňují příznaky nemoci, potlačují zánět a tlumí bolest. Zlepšit výsledky léčby může i samotný pacient, který bude pokožku chránit před slunečními paprsky, bude pravidelně cvičit, dostatečně dlouho spát a nekouřit.

Psoriáza – kožní onemocnění

Jedním z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění je psoriáza. Dlouho bylo toto onemocnění kvalifikováno jako ryze dermatologické, ale výzkum prokázal, že pacienti se závažnou formou tohoto onemocnění trpí metabolickým syndromem, mezi které patří především obezita, diabetes, hypertenze apod. Pacienti s tímto onemocněním mají výrazně zhoršenou kvalitu života, cítí se vůči svému okolí silně handicapováni a v důsledku toho  často trpí depresemi. Léčbu provádíme pouze u lehkých forem psoriázy. Těžší formy této choroby se léčí na kožní klinice, kde jsou pro tyto účely speciálně vybaveni.